Ustalenie posiadanej płyty głównej jest dość proste, ale nieco bardziej złożone niż wymienienie podstawowych specyfikacji, takich jak procesor, karta graficzna lub rozmiar pamięci. Zamiast po prostu otwierać Menedżera zadań lub klikać kilka przycisków, musisz ponownie uruchomić komputer lub wpisać kilka słów w pasku wyszukiwania systemu Windows lub niektórych aplikacjach.
Pomimo dodatkowej pracy, pięć metod odpowiedzi na „jaką mam płytę główną” pytania wymienione poniżej są dość proste do wykonania i nie zajmą dużo czasu. Po prostu uważnie postępuj zgodnie z naszym przewodnikiem krok po kroku, a w mgnieniu oka dowiesz się, co płyta główna skrywa w twoim etui.
Jeśli chcesz poznać pełną specyfikację swojego komputera, zapoznaj się z naszym przewodnikiem, jak sprawdzić specyfikacje komputera. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o płytach głównych, przeczytaj nasz przewodnik dotyczący formatów płyt głównych ATX vs micro ATX vs Mini-ITX. Mamy również artykuł, który próbuje odpowiedzieć na pytanie, czy Twoja płyta główna ma znaczenie w grach, czy nie.
1. Sprawdź swój model płyty głównej w BIOS-ie
Pierwszą metodą sprawdzenia, jaką płytę główną masz w swoim komputerze, jest po prostu wejście do BIOS-u płyty głównej. Najlepszą rzeczą w tej metodzie jest to, że nie wymaga systemu operacyjnego ani dostępu do Internetu. Aby zobaczyć jaką płytę główną musisz wykonać następujące czynności:
- Uruchom ponownie lub włącz komputer
- Po ponownym uruchomieniu lub włączeniu naciśnij DEL (najczęściej używany) lub F1, F2, F10 i F12, aby wejść do BIOS
- Po wejściu do systemu BIOS strona główna powinna zawierać listę płyty głównej wraz z procesorem i innymi specyfikacjami
- W systemie BIOS naszej płyty głównej, stworzonym przez firmę MSI, informacje o płycie znajdują się w lewym górnym rogu ekranu głównego systemu BIOS
- Każdy producent płyt głównych wyświetla specyfikacje systemu, w tym model płyty głównej, na ekranie głównym systemu BIOS
2. Sprawdź swoją płytę główną w systemie Windows, korzystając z informacji o systemie
Druga metoda obejmuje wpisanie kilku terminów w polu wyszukiwania systemu Windows i potencjalnie przeprowadzenie wyszukiwania w Google dwóch. Aby dowiedzieć się, jaką płytę główną masz w aplikacji Informacje o systemie, wykonaj następujące czynności:
- Wpisz „Informacje o systemie” w wyszukiwarce Windows
- Otwórz aplikację Informacje o systemie
- Dowiedz się, jaką masz płytę główną, czytając model płyty głównej wymieniony w sekcji „Produkt z płytą podstawową”
Teraz, w niektórych przypadkach, pełna nazwa modelu płyty głównej będzie wyświetlana pod nazwą „Produkt BaseBoard”, tak jak na naszym zrzucie ekranu. Inni użytkownicy mogą otrzymać tylko kod znaleziony w nawiasach – w naszym przypadku jest to MS-7C91. Jeśli tak się stanie na twoim komputerze, po prostu wpisz kod w Google i naciśnij Enter, a pierwszy wynik powinien zawierać twoją płytę główną.
3. Dowiedz się, jaką płytę główną posiadasz w Windows PowerShell
Ta metoda obejmuje wpisanie niestandardowego polecenia w aplikacji Windows PowerShell. Aby to zrobić, wykonaj następujące kroki:
- Wpisz PowerShell w wyszukiwarce Windows
- Kliknij przycisk „Uruchom jako administrator”
- Po otwarciu PowerShell wpisz listwa przypodłogowa wmic pobierz produkt,Producent i naciśnij Enter
4. Odczytaj model płyty głównej z płyty głównej
Nazwa modelu większości nowoczesnych płyt głównych jest wydrukowana pod głównym gniazdem PCI-E lub między gniazdami DIMM a gniazdem procesora. Tak więc, teoretycznie, możesz dowiedzieć się, jaką masz płytę główną, po prostu otwierając bok obudowy komputera i odczytując model płyty głównej z płyty głównej. Problem polega na tym, że większość użytkowników nie będzie w stanie tego zrobić, chyba że usunie kartę graficzną lub chłodzenie procesora.
Jak już pewnie się domyślasz, w przypadku, gdy twój model płyty głównej jest wydrukowany pod głównym gniazdem PCI-e, nie będziesz w stanie go odczytać, jeśli masz dedykowaną kartę graficzną. Innymi słowy, osoby posiadające komputery do gier nie będą w stanie odczytać modelu płyty głównej bez wyjmowania karty graficznej.
Ale nawet jeśli model twojej płyty głównej jest wydrukowany między gniazdem procesora a gniazdami pamięci RAM, nie będziesz w stanie go odczytać, jeśli masz chłodzenie procesora powietrzem, ponieważ radiator zakrywa tę część płytki głównej płyty głównej.
Jedyną sytuacją, w której możesz bezproblemowo odczytać model płyty głównej, jest to, że jest wydrukowany obok gniazda procesora i masz zainstalowaną na procesorze chłodnicę procesora AIO lub niestandardową pętlę chłodzenia cieczą.
Ze względu na niewielką szansę na uzyskanie dostępu do tych informacji bez usuwania części sprzętu, radzimy każdemu skorzystać z jednej z innych metod, jeśli chcą dowiedzieć się, jaką płytę główną mają.
5. Dowiedz się, jaką płytę główną posiadasz w CPU-Z
Nasza ostatnia metoda jest najprostsza i najszybsza. Z drugiej strony potrzebujesz połączenia z Internetem. Przede wszystkim kliknij ten link i pobierz CPU-Z. Następnie zainstaluj aplikację i otwórz ją. Na koniec, po załadowaniu aplikacji, kliknij zakładkę „płyta główna”, a znajdziesz tam wszystko, co musisz wiedzieć o swojej płycie głównej.