Opera GX vs Google Chrome — której użyć?

Opera GX vs Google Chrome — której użyć?
Autor Mikołaj Wróblewski
Mikołaj Wróblewski30.06.2023 | 7 min.

Google Chrome od dłuższego czasu jest najpopularniejszą przeglądarką na rynku. Chrome ma więcej niż 63 procent całego rynku przeglądarek według stanu na styczeń 2022 r. Opera GX, wersja Opery stworzona specjalnie dla graczy, nie jest tak popularna jak Chrome. Jednak przeglądarka do gier oferuje całkiem solidną alternatywę dla giganta Google. O ile nie zainstalujesz go tylko dla rzekomych korzyści w grach. Ale jak te dwie przeglądarki mają się do siebie? Dowiedzmy się w naszym Opera GX kontra Chrome analiza. Zaczynamy od projektowania wizualnego.

Opera GX vs Google Chrome: projekt wizualny i estetyka

Opera GX ma ten aggro game design, wypełniony ostrymi narożnikami i nasyconymi kolorami, które nadają mocne wibracje fal retro. Korzystanie z Opery GX jest jak używanie Winampa, gdy legendarny odtwarzacz otrzymał wsparcie dla skórek. Prawie każdy motyw Opery GX krzyczy 2004 i DJ Mike the Llama. Gdybyśmy mieli to porównać do współczesnego produktu, wyobraźcie sobie wszystkie te telefony do gier, takie jak ROG Phone czy Legion Duel 2, a otrzymamy obraz.

Na szczęście do wyboru jest wiele różnych motywów kolorystycznych, a znaleźliśmy parę zdominowaną przez odcienie szarości, które wyglądają całkiem nieźle. Opera GX zawiera również pasek boczny, który zawiera przydatne rzeczy, takie jak zakładki, historia i funkcje specyficzne dla Opery GX.

Z drugiej strony Chrome to zaokrąglone rogi. Elementy UI przychodzą bez jednego ostrego kąta i to nam się podoba. Jeśli chodzi o motywy i kolory, wszystko zależy od Ciebie. Możesz wybrać stonowane kolory lub stworzyć fajerwerki z jasnego różu i radioaktywnej zieleni. Ogólnie rzecz biorąc, bardziej lubimy estetykę Chrome, ale jest to kategoria całkowicie subiektywna, a Twój gust może być całkowitym zwrotem o 180 stopni w porównaniu z naszym.

Chcielibyśmy zobaczyć, jak Opera GX obsługuje motywy Chrome. Niestety, pomimo oferty Opery rozszerzenie który pozwala użytkownikom instalować mniej więcej każde rozszerzenie dostępne dla Chrome, nie działa to w przypadku motywów.

Jeśli chodzi o interfejs użytkownika, podoba nam się bardziej w Operze GX. Masz wspomniany pasek boczny, ale także zakładkę szybkich ustawień o nazwie „Konfiguracja wschodnia”, dostępna za jednym kliknięciem myszy. Możesz także otworzyć nową kartę, klikając w dowolnym miejscu na pasku kart. W Chrome musisz kliknąć znak plus na pasku kart, aby otworzyć nową kartę. Oprócz tych drobnych różnic, interfejs użytkownika jest bardzo podobny w Chrome i Opera GX. Ale małe rzeczy, takie jak te, o których właśnie wspomnieliśmy, sprawiają, że korzystanie z Opery GX jest odrobinę przyjemniejsze.

Opera GX vs Google Chrome: funkcje i wydajność

Jeśli nie lubisz eksperymentować i używać flag Chrome (funkcje eksperymentalne i beta), Opera GX jest znacznie lepszym wyborem. Jest pełen funkcji, a jego menu ustawień zawiera mnóstwo opcji do dostosowania. Masz takie rzeczy jak pasek boczny, bezproblemową integrację różnych aplikacji komunikatorów (Telegram, WhatsApp, Messenger itp.), Możliwość posiadania Spotify na pasku bocznym. Istnieje również zgrabne małe narzędzie do przechwytywania ekranu, które może tworzyć przycięte zrzuty ekranu.

Opera GX ma również wbudowany bloker reklam, który jest całkiem dobry. Poza tym, że zobaczyliśmy reklamę na głównej stronie YouTube, nie napotkaliśmy żadnej reklamy prześlizgującej się przez bramki blokujące reklamy Opery GX. Przeglądarka oferuje również wbudowaną sieć VPN, ale nie zalecamy jej używania. Dowiedz się dlaczego tutaj. Wreszcie masz schludne drobne funkcje, takie jak opcja wymuszania trybu ciemnego na stronach internetowych (nie działa na wszystkich stronach internetowych, ale fajnie jest mieć), szczegóły pogody na stronie głównej lub mnóstwo poprawek strony głównej.

GX Corner, „zorientowana na gry” część przeglądarki, która zawiera różne treści, które mogą być interesujące dla graczy, można znaleźć na pasku bocznym. Teraz niektóre jego części są naprawdę przydatne. Po prostu uwielbiamy kalendarz wydań gier wideo, który jest dość dokładny. Zawiera zarówno tytuły AAA, jak i niezależne, a także pokazuje premiery gier platformowych. Schludny.

Następnie lubimy też powiadomienia o darmowych grach. Powiadomienia te pokazują zarówno darmowe tytuły, jak i prezenty gier, takie jak w sklepie Epic Games Store. Otrzymasz również przydatny agregator wiadomości o grach wraz z linkami do nowych zwiastunów gier wideo. Wszystkie wyżej wymienione funkcje mogą być przydatne dla graczy. GX Corner zawiera również linki do największych cyfrowych witryn sklepowych i tutaj znajdujemy kilka drobiazgów.

Na przykład podejrzane witryny odsprzedaży kluczy, takie jak G2A, znajdują się tuż obok sklepów takich jak Steam i GOG. Umieszczenie G2A obok Steam jest trochę nieszczere. Jednym z nich jest największy sklep z grami na świecie, a drugim strona znana ze sprzedaży skradzionych kluczy. Następnie podejrzliwa jest również sekcja z ofertami. Zamiast pokazywać oferty na Steam, GOG, EGS i innych oficjalnych kluczowych witrynach odsprzedawców, takich jak Fanatical, otrzymujesz oferty znalezione na wspomnianej G2A i witrynie o nazwie Eneba?

W każdym razie musimy powiedzieć, że GX Corner może być przydatnym narzędziem dla graczy. Otrzymasz daty premiery oraz kilka istotnych wiadomości i zwiastunów gier. Po prostu nie używaj GX Corner do polowania na oferty. Dlaczego to robisz, gdy masz fantastyczne strony, takie jak Czy istnieje jakaś umowa? (PC) i DekuDeals (konsole)?

Z drugiej strony Chrome nie jest do końca szczupły w funkcjach, ale jest pod tym względem zdecydowanie słabszy w porównaniu z Opera GX. Masz ładne małe funkcje, takie jak lista do przeczytania (świetna do oznaczania stron do przeczytania później zamiast dodawania ich do zakładek), ale ogólnie rzecz biorąc, Chrome jest daleko w tyle za Operą GX, jeśli chodzi o liczbę funkcji dostępnych od samego początku. Są oczywiście flagi Chrome, ale zwykli użytkownicy prawdopodobnie o tym nie wiedzą. Ogólnie rzecz biorąc, bardziej podoba nam się Opera GX, jeśli chodzi o liczbę wbudowanych funkcji.

Rozszerzenia Chrome są istotną częścią Google Chrome. Rozszerzenia drastycznie poprawiają sytuację w zakresie funkcji i użyteczności oraz dają zdecydowaną przewagę produktowi Google. Mając to na uwadze, istnieje rozszerzenie dla przeglądarek Opera, które pozwala użytkownikom Opery i Opery GX zainstalować rozszerzenie Chrome. Wypróbowaliśmy to i większość rozszerzeń, których używaliśmy w Chrome, działała bez problemów w Operze GX. Wszystko oprócz motywów Chrome, ale tego należało się spodziewać.

Mówiąc o wydajności, obie przeglądarki są zgrabne i szybko ładują się strony. Opera GX uruchamia się nieco wolniej i ma biały ekran, który pokazuje się po otwarciu przeglądarki. Biały ekran wyświetla się przez około pół sekundy i nie jest to denerwujące. Mimo to istnieje i niektórzy użytkownicy mogą to uznać za irytujące.

Obie przeglądarki są bardzo podobne, jeśli chodzi o ilość wykorzystywanych zasobów systemowych. Jak pokazano w naszej analizie, Chrome ma niewielką przewagę, gdy uruchamiasz go obok gier wideo. Wreszcie, narzędzia specyficzne dla gier, takie jak ograniczniki procesora i pamięci RAM, które można znaleźć w Operze GX, są mało przydatne dla wszystkich, z wyjątkiem użytkowników posiadających niedrogie komputery do gier z 8 GB lub mniej pamięci RAM. Jest też narzędzie o nazwie Network Limiter, które może być przydatne, jeśli korzystasz z wolnej sieci. Z drugiej strony, jeśli odtwarzasz film z YouTube lub strumień Twitch, nie ma sensu go włączać.

Opera GX kontra Google Chrome: prywatność i bezpieczeństwo

Zarówno Chrome, jak i Opera GX to bardzo bezpieczne przeglądarki internetowe. Obaj używają Chromium jako podstawy, a Chromium ma mnóstwo funkcji bezpieczeństwa. Ogólnie rzecz biorąc, Chromium to bardzo bezpieczna platforma. Mówimy krótko: jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie w Internecie, obie przeglądarki to doskonały wybór.

Jeśli chodzi o twoją prywatność, cóż, żadne z nich nie jest świetne. Możesz oczekiwać, że Twoje prywatne dane przeglądania będą gromadzone i wykorzystywane w kampaniach reklamowych. Mówiliśmy już o kwestiach prywatności w Operze GX i o tym, że jest prawie pewne, że Opera sprzedaje Twoje dane lub zarabia na nich, bezpośrednio lub pośrednio. A jeśli śledziłeś przestrzeń technologiczną w ostatniej dekadzie, wiesz, że Google robi to samo z Chrome.

Opera GX kontra Google Chrome: Wnioski

Ogólnie rzecz biorąc, Opera GX jest nieco lepszym wyborem. Zawiera więcej funkcji, oferuje przydatne opcje, takie jak pasek boczny, i zawiera całkiem solidny adblocker. Chrome jest również dobry, a jeśli nie masz nic przeciwko eksperymentowaniu, możesz uzyskać mnóstwo funkcji eksperymentalnych za pomocą flag Chrome. Wizualnie najbardziej lubimy Chrome, ale sprowadza się to do osobistych preferencji. Poniżej znajdziesz listę zalet i wad obu przeglądarek.

Zalety Opery GX:

 • Bardzo bezpieczne
 • Wspaniały występ
 • Ogranicznik pamięci RAM może się przydać
 • GX Corner może być interesujący dla graczy
 • Ogromna ilość opcji
 • Pochodzi z wieloma dodatkowymi funkcjami zaraz po wyjęciu z pudełka
 • Potrafi uruchomić większość rozszerzeń Chrome za pomocą jednego rozszerzenia Opery
 • Pochodzi z całkiem niezłym blokerem reklam

Cons:

 • Prywatne problemy
 • Brak różnicy w wydajności w porównaniu z Chrome podczas jednoczesnego grania w gry i przeglądania
 • Nie tak atrakcyjny projekt wizualny
 • Wbudowana sieć VPN jest mniej lub bardziej bezużyteczna
 • Sekcja ofert GX Corner zawiera podejrzane witryny do sprzedaży kluczy
 • Nazywanie tego przeglądarką do gier to nic innego jak szalony chwyt marketingowy

Zalety Google Chrome:

 • Szybkie i szybkie otwieranie nowych kart
 • Wygląda lepiej niż Opera GX
 • Używa nieco mniej pamięci podczas pracy z wieloma kartami
 • Bardzo bezpieczne
 • Ma mnóstwo motywów i dodatkowych funkcji w postaci rozszerzeń

Cons:

 • Prywatne problemy
 • Niewielka liczba funkcji gotowych do użycia
 • Ograniczona liczba ustawień do dostosowania

5 Podobnych Artykułów:

 1. Gry karciane - które warto polecić?
 2. Jak udostępnić grę na Steam? Poradnik 2023
 3. Najlepsze wyścigówki na PS4 - zestawienie
 4. Gry offline na Androida, które polecamy
 5. Gothic 2: Noc Kruka - kody i cheaty do gry | 2021
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Mikołaj Wróblewski
Mikołaj Wróblewski

Jestem Mikołaj i pasja do gier towarzyszy mi od dzieciństwa. Na tej stronie znajdziecie recenzje gier na różne platformy, od klasycznych tytułów na konsolach PlayStation 3 i PlayStation 4, po najnowsze produkcje na Xbox i wiele innych. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły

AplikacjeSpotify Premium za darmo

Spotify to platforma odtwarzania muzyki, podcastów i filmów. Odkryj miliony utworów i treści, korzystając z bezpłatnej wersji lub uaktualnij do Spotify Premium. Słuchaj ulubionej muzyki, twórz playlisty i ciesz się dostępem na różnych urządzeniach. Skorzystaj z 30-dniowego okresu próbnego.