Wszystkie części Assassin's Creed - poznaj historię całej serii gier od Ubisoft

 Wszystkie części Assassin's Creed - poznaj historię całej serii gier od Ubisoft
Autor Anastazja Wysocka
Anastazja Wysocka13.10.2023 | 7 min.

Seria gier Assassin's Creed od Ubisoftu to jedna z najpopularniejszych marek w świecie gier wideo. Od pierwszej części, która zadebiutowała w 2007 roku, doczekaliśmy się już kilkunastu odsłon tej niezwykle popularnej serii, a każda z nich przenosi graczy do innego okresu historycznego i lokalizacji. Prześledźmy zatem historię całej serii i sprawdźmy, co wnosiły poszczególne części Assassin's Creed.

Jak zaczęła się historia gier z serii Assassin's Creed?

Pierwsza gra z serii - po prostu zatytułowana Assassin’s Creed - miała swoją premierę w 2007 roku na konsolach PlayStation 3 i Xbox 360. Akcja gry umiejscowiona była głównie w realiach średniowiecznego Bliskiego Wschodu, a dokładniej w Jerozolimie i Damaszku w 1191 roku. Głównym bohaterem był Altair, członek perskiej gałęzi zakonu Asasynów. Gra łączyła elementy gry akcji, przygodowej oraz skradanki i zebrała bardzo dobre oceny za intrygującą historię, innowacyjny system poruszania się po miastach oraz walki.

Ogromny sukces komercyjny pierwszej części sprawił, że Ubisoft szybko zdecydował się na stworzenie kontynuacji. Już dwa lata później, w 2009 roku, na rynku pojawiło się Assassin’s Creed II, którego akcja osadzona była we Włoszech XV wieku. Tym razem głównym bohaterem był włoski arystokrata Ezio Auditore da Firenze, który dołącza do Bractwa Asasynów, aby dokonać zemsty na tych, którzy doprowadzili do śmierci członków jego rodziny. Gra zdobyła uznanie za jeszcze większy, otwarty świat, bardziej rozbudowany system walki i parkour oraz ciekawą fabułę osadzoną w realiach renesansowych Włoch.

Które części Assassin's Creed dostępne są na PC, PS4 i Xbox One?

Obecnie na komputerach oraz konsolach PlayStation 4 i Xbox One dostępnych jest kilka najnowszych odsłon serii Assassin’s Creed:

  • Assassin’s Creed Unity
  • Assassin’s Creed Syndicate
  • Assassin’s Creed Origins
  • Assassin’s Creed Odyssey
  • Assassin's Creed Valhalla

Starsze części dostępne są w ramach kompilacji Assassin’s Creed: The Ezio Collection, która zawiera odświeżone wersje Assassin’s Creed II, Assassin’s Creed: Brotherhood oraz Assassin's Creed: Revelations. Wszystkie wymienione tytuły można kupić w wersji pudełkowej lub cyfrowej na platformach PC, PS4 i Xbox One.


Czytaj więcej: Strategie na telefon, które warto sprawdzić

Assassin’s Creed Revelations - co nowego wprowadziła ta część serii?

Assassin’s Creed Revelations miał swoją premierę w 2011 roku i była to bezpośrednia kontynuacja wydarzeń z AC Brotherhood. Tym razem akcja gry przeniosła się do Konstantynopola w XVI wieku, gdzie starzejący się Ezio Auditore próbuje odnaleźć klucz do biblioteki założyciela zakonu Asasynów - Altaira. W Revelations po raz pierwszy mogliśmy zagrać również za Altaira, którego wspomnienia Ezio odkrywał w Konstantynopolu.

Nowościami w AC Revelations były m.in. system rzemieślników, ulepszony system rekrutacji nowych asasynów czy możliwość używania haków. Gra zebrała pozytywne recenzje, chwaląc rozbudowaną fabułę i satysfakcjonujące zakończenie historii Ezio.

Assassin’s Creed III - poznajemy Amerykę XVIII wieku

 Wszystkie części Assassin's Creed - poznaj historię całej serii gier od Ubisoft

Kolejna pełnoprawna odsłona cyklu - Assassin’s Creed III - przeniosła akcję do Ameryki Północnej w czasach wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Głównym bohaterem był Connor - członek plemienia Indian Mohawków, który dołącza do Asasynów, aby pomóc osadnikom w walce z Brytyjczykami. Dużym plusem AC III był ogromny, otwarty świat przedstawiający dziewiczą Amerykę Północną oraz walka o niepodległość kolonii jako ciekawe tło historyczne.

Assassin’s Creed IV: Black Flag - pierwsza część z elementami RPG

Black Flag to pierwsza odsłona serii z większą liczbą elementów RPG - mogliśmy m.in. ulepszać statystyki bohatera oraz jego wyposażenie. Fabuła gry koncentrowała się na losach pirackiego kapitana Edwarda Kenwaya w XVIII-wiecznym Karaibach. Dużym atutem Black Flag był ogromny, otwarty świat z wieloma wyspami do zwiedzania oraz rozbudowany system walki morskich z użyciem własnego statku pirackiego.

Assassin’s Creed Unity - rewolucyjna Francja jako tło akcji

Unity przeniosło akcję do Paryża w czasie Rewolucji Francuskiej i pozwoliło wcielić się w Arno Doriana - młodego asasyna wikłającego się w polityczne intrygi tamtego okresu. Dużym plusem gry był przepięknie odwzorowany Paryż z epoki, a także walka wśród tłumów rewolucjonistów. Niestety, gra zaliczyła dość niekorzystne przyjęcie z powodu licznych błędów technicznych tuż po premierze.

Assassin’s Creed Origins - początki Bractwa Asasynów

Origins to tzw. reboot serii, który ukazał genezę Bractwa Asasynów w starożytnym Egipcie. Wcielamy się w Bajeka, jednego z pierwszych Asasynów walczących z zakonem Templariuszy. Dużym atutem gry są: ogromny otwarty świat Egiptu do zwiedzania, rozbudowane elementy RPG czy widowiskowe starcia z bossami. Origins zebrało bardzo dobre oceny i przywróciło wiarę fanów w tę serię.

Assassin’s Creed Odyssey - gigantyczny świat starożytnej Grecji

Najnowsza odsłona cyklu osadzona jest w realiach starożytnej Grecji w okresie wojny peloponeskiej. Do wyboru mamy dwóch grywalnych bohaterów - Alexios lub Kassandra. Duży nacisk położono na elementy RPG - rozwijanie postaci, podejmowanie wyborów fabularnych czy zdobywanie wyposażenia. Atutem gry są również pięknie odwzorowane starożytne miasta i monumenty Grecji oraz liczne mityczne stworzenia, z którymi możemy walczyć.

Podsumowanie historii serii Assassin's Creed

Przez 15 lat istnienia seria Assassin’s Creed zdążyła już przenieść graczy do wielu różnych epok historycznych i lokacji na całym świecie. Od średniowiecznego Bliskiego Wschodu, przez renesansowe Włochy, aż po rewolucyjną Francję czy dziką Amerykę. Za każdym razem delektowaliśmy się nie tylko znakomitą rozgrywką łączącą elementy akcji, przygodówki i RPG, ale również poznawaliśmy kluczowe, historyczne wydarzenia i postaci tamtych epok. Jesteśmy bardzo ciekawi, do jakich jeszcze czasów i miejsc przeniesie nas ta niezwykle popularna seria gier od Ubisoftu w kolejnych odsłonach.

Najczęstsze pytania

Gry z serii Assassin's Creed to przede wszystkim trzecioosobowe gry akcji z elementami RPG, w których wcielamy się w członka bractwa Asasynów. Rozgrywka opiera się na zwiedzaniu ogromnych, otwartych światów, wykonywaniu zadań fabularnych i pobocznych, wspinaniu się na dachy i wieże, walkach z przeciwnikami oraz skradaniu się i zabijaniu celów z ukrycia.

Dotychczas powstało kilkanaście głównych gier z serii Assassin’s Creed. Oprócz tego wydano kilka mniejszych tytułów na konsole przenośne oraz gry mobilne. Aktualnie trwają również prace nad kolejnymi, niezapowiedzianymi jeszcze odsłonami cyklu.

Pierwszą grą było Assassin’s Creed z 2007 roku. Kolejno powstały: AC II, AC Brotherhood, AC Revelations, AC III, AC IV: Black Flag, AC Rogue, AC Unity, AC Syndicate, AC Origins, AC Odyssey i AC Valhalla. Dokładną chronologię wydarzeń znajdziemy na oficjalnej stronie Ubisoftu.

Tak, gry z serii Assassin’s Creed mają ze sobą powiązaną, rozbudowaną fabułę obejmującą rywalizację Asasynów z Templariuszami. Poszczególne odsłony ukazują losy kolejnych członków Bractwa w różnych epokach historycznych.

Do najwyżej ocenianych gier z serii należą między innymi: Assassin’s Creed II za rewelacyjną fabułę i bohatera, Black Flag za świat pirackich przygód oraz Origins i Odyssey za rozbudowane elementy RPG.

5 Podobnych Artykułów

  1. Najlepsze gry strategiczne typu defence - zestawienie
  2. Jak udostępnić grę na Steam? Poradnik 2023
  3. Najlepsze gry wirtualnej rzeczywistości
  4. Najlepsze gry VR - przegląd
  5. Gothic 2: Noc Kruka - kody i cheaty do gry | 2021
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Anastazja Wysocka
Anastazja Wysocka

Witajcie! Jestem pasjonatką gier od zawsze. Moja przygoda z gamingiem rozpoczęła się na konsoli PS3, gdzie odkrywałam światy pełne przygód i tajemnic. Teraz na moim blogu podzielę się z Wami moimi doświadczeniami z PS4, PS5, Xbox oraz PC. Zapraszam do wspólnego odkrywania najlepszych gier i dzielenia się wrażeniami!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły