Stare gry komputerowe lata 90 - Najlepsze tytuły retro, które pamiętasz z dzieciństwa

 Stare gry komputerowe lata 90 - Najlepsze tytuły retro, które pamiętasz z dzieciństwa
Autor Alan Jasiński
Alan Jasiński14.10.2023 | 7 min.

Lata 90. to złota era gier komputerowych. W tamtych czasach na rynek trafiło wiele tytułów, które na zawsze odmieniły oblicze branży i do dziś uznawane są za kultowe. Zarówno pod względem rozrywki, jak i technologii był to niezwykle ekscytujący okres.

Jakie gry komputerowe były popularne w latach 90?

W latach 90. komputery osobiste zyskały powszechną popularność, dzięki czemu gry weszły do masowego obiegu. Największą popularnością cieszyły się tytuły na komputery PC oraz pierwsze konsole - Sega Mega Drive, Super Nintendo i PlayStation. Do najpopularniejszych gatunków należały gry platformowe, wyścigowe, RPG, strategie oraz strzelanki pierwszoosobowe.

Wśród platformówek prym wiodły przede wszystkim gry z serii Mario i Sonic the Hedgehog. Ogromną popularnością cieszyły się też takie tytuły jak Prince of Persia, Rayman czy Crash Bandicoot. Jeśli chodzi o gry wyścigowe, to prawdziwe szaleństwo zapanowało na Need for Speed, Top Gear oraz serią Gran Turismo. Gracze RPG z kolei chłonęli kolejne odsłony Final Fantasy, Diablo, Planescape: Torment i wielu innych. Popularność zdobywały również strategie czasu rzeczywistego, takie jak Command & Conquer, Warcraft czy Civilization. Wreszcie ogromną rewolucją były gry FPS, z których wiodącą pozycję zajmowały Doom i Quake.

Które gry retro z tamtych lat najbardziej zapadły w pamięć?

Mimo upływu dekad, wiele gier z lat 90. wciąż pozostaje w pamięci graczy. Do tytułów, które najbardziej zapadły w pamięć należą przede wszystkim:

 • Kultowe platformówki z serii Mario i Sonic
 • Klasyczne wyścigówki, jak Need for Speed, Gran Turismo, Top Gear
 • Pierwsze odsłony popularnych serii RPG, np. Final Fantasy VII, Diablo, Baldur's Gate
 • Strategie w realiach historycznych i fantasy, m.in. seria Command & Conquer, Warcraft, Civilization
 • Rewolucyjne jak na tamte czasy strzelanki FPP, czyli Doom, Quake, Duke Nukem 3D

Te i wiele innych produkcji z lat 90. na stałe wpisało się do kanonu najlepszych gier w historii. Ich rozgrywka, fabuła i klimat sprawiają, że do dziś mają rzesze oddanych fanów.


Czytaj więcej: Kultowe gry Java, które pamiętasz do dziś

Dlaczego warto wrócić do starych gier z lat 90?

Choć od premiery wielu gier minęły już dekady, wciąż warto do nich wracać. Dlaczego?

 • Dla nostalgii i wspomnień z dzieciństwa - stare dobre tytuły przywołują miłe wspomnienia.
 • By docenić klasykę gatunku - wiele gier z lat 90. to kamienie milowe swoich gatunków.
 • Dla niezapomnianych przygód - gry retro charakteryzowały się świetną fabułą i klimatem.
 • By zobaczyć początki ulubionych serii - w latach 90. narodziło się wiele popularnych franczyz.
 • Dla prostej, wciągającej rozgrywki - tytuły retro cechowała ogromna grywalność.

Sięgając po gry sprzed lat można zanurzyć się w wyjątkowym klimacie tamtych czasów,docenić kunszt ich twórców i zrozumieć skąd wzięły się współczesne hity.

Gry platformowe - Mario, Sonic i inne hity z tamtych czasów

Lata 90. to złoty okres gier platformowych 2D. Na czele stały przede wszystkim dwie serii - Mario i Sonic the Hedgehog. Wśród największych hitów znalazły się takie tytuły jak Super Mario World, Sonic the Hedgehog 2 i Donkey Kong Country. Ogromną popularność zdobyły również Prince of Persia, Rayman oraz Crash Bandicoot. Platformówki na stałe wpisały się w kanon gier lat 90. Ich świetna oprawa, wciągająca rozgrywka i wyraziste postacie sprawiają, że do dziś mają rzesze fanów.

Gry wyścigowe - Need for Speed, Top Gear i klasyki gatunku

Jednym z najpopularniejszych gatunków lat 90. były gry wyścigowe. Prawdziwą rewolucją było Need for Speed z niezwykle realistyczną jak na tamte czasy oprawą graficzną. Inne hity to m.in. seria Gran Turismo, Top Gear oraz Midtown Madness. Wyścigówki zapewniały emocjonującą rozgrywkę, możliwość tuningowania aut i jazdy po kultowych torach. Dla wielu graczy tamte tytuły wyznaczyły nowy poziom realizmu.

Gry RPG - seria Final Fantasy, Diablo, Planescape: Torment

Lata 90. to również złoty okres gier RPG. Na PC i pierwszych konsolach zadebiutowały wówczas takie cykle jak Final Fantasy czy Diablo, które zdobyły status kultowych. Do klasyków należą także Baldur's Gate, Planescape: Torment czy Fallout. RPG tamtych czasów cechowała wciągająca fabuła osadzona w fantastycznych światach, rozbudowany system walki i rozwoju postaci oraz możliwość podejmowania wyborów wpływających na rozwój wydarzeń.

Gry strategiczne - Civilization, Warcraft, Command & Conquer

Pierwsza połowa lat 90. to czas narodzin i rozkwitu strategii czasu rzeczywistego. Największą popularnością cieszyły się Command & Conquer, Warcraft oraz Civilization. Te klasyczne strategie oferowały złożoną rozgrywkę opartą na rozbudowywaniu bazy, zbieraniu zasobów i prowadzeniu wojen. Ich dodatkowym atutem była ciekawa fabuła osadzona w realiach historycznych lub fantastycznych światach. Dla wielu graczy wyznaczyły nowy poziom strategicznej złożoności.

Gry FPS - Doom, Quake, Duke Nukem - początki strzelanek

Jedną z najważniejszych premier lat 90. było Doom - gra, która zapoczątkowała erę strzelanek FPS. Jej kontynuacja, Quake, podniosła poprzeczkę pod względem oprawy 3D. Inne przełomowe FPS-y z tamtych czasów to m.in. Duke Nukem 3D, Unreal i Half-Life. Strzelanki pierwszoosobowe zapewniały dynamiczną akcję, strzelanie do hord potworów i przemierzanie ciekawych lokacji. Dla wielu był to zupełnie nowy, rewolucyjny sposób rozgrywki.

Podsumowanie - dlaczego gry z lat 90. są warte uwagi?

Lata 90. to bez wątpienia złota era gier komputerowych. Debiutowało wówczas wiele tytułów, które zdefiniowały swoje gatunki i wyznaczyły nowe standardy. Chociaż w ciągu kilku dekad technologia poszła znacząco do przodu, produkcje retro wciąż mają swój niepowtarzalny urok. Wracając do gier sprzed lat można poczuć klimat tamtych czasów, przywołać miłe wspomnienia i docenić pomysłowość ich twórców. Dla wielu osób tytuły takie jak Mario, Doom czy Final Fantasy na zawsze pozostaną klasykami, do których z sentymentem będą powracać.

Najczęstsze pytania

Gdzie można znaleźć stare gry z lat 90.?

Klasyczne gry z tamtego okresu dostępne są na wielu platformach. Część tytułów można kupić w cyfrowej dystrybucji (Steam, GOG.com), inne dostępne są w zbiorczych pakietach retro. Dodatkowo istnieją emulatory i porty umożliwiające uruchomienie starych gier na nowym sprzęcie.

Jak uruchomić stare gry na nowym komputerze?

Aby odpalić gry retro na współczesnym sprzęcie, można skorzystać z emulatorów (np. DOSBox) lub zakupić odświeżone wersje tych tytułów dedykowane nowym systemom operacyjnym. Część klasyków doczekała się także nieoficjalnych fanowskich portów umożliwiających ich uruchomienie.

Które gatunki dominowały w grach lat 90.?

Do najpopularniejszych gatunków tamtego okresu należały: platformówki 2D, gry wyścigowe, RPG, strategie czasu rzeczywistego oraz rewolucyjne jak na tamte czasy strzelanki FPS.

Które konsole były popularne w latach 90.?

Do najpopularniejszych konsol pierwszej połowy dekady zaliczają się: Super Nintendo, Sega Mega Drive oraz Sony PlayStation, która zadebiutowała pod koniec lat 90. Ogromną popularność zdobyły również komputery osobiste z systemem Windows.

Gdzie szukać fizycznych kopii starych gier?

Klasyczne gry w wersji pudełkowej można czasem znaleźć w antykwariatach lub na aukcjach internetowych. Dużym zainteresowaniem cieszą się zwłaszcza unikatowe i kolekcjonerskie wydania z tamtych lat.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Najlepsze gry strategiczne typu defence - zestawienie
 2. Jak udostępnić grę na Steam? Poradnik 2023
 3. Najlepsze gry wirtualnej rzeczywistości
 4. Najlepsze gry VR - przegląd
 5. Gothic 2: Noc Kruka - kody i cheaty do gry | 2021
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Alan Jasiński
Alan Jasiński

Hej, gracze! Moje korzenie w świecie gier sięgają PS3, gdzie zanurzyłem się w pikselowych historiach. Od tamtej pory przeszedłem przez epokę PS4, PS5, Xboxa i PC. Na blogu podzielę się moją perspektywą na najwyższej klasy tytuły, konsolowe hity i pikselowe arcydzieła. Znajdźmy razem naszą drogę przez labirynt gamingowych możliwości!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły

0