Gry typu tycoon od lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród graczy na całym świecie. Pozwalają one wcielić się w rolę menedżera, właściciela firmy, burmistrza czy nawet władcy imperium i zbudować prosperujące przedsiębiorstwo lub państwo od podstaw. Możliwości jest naprawdę sporo - w tych strategicznych symulatorach można zająć się handlem, rolnictwem, przemysłem, budową miast i wieloma innymi dziedzinami. Jakie gry typu tycoon są warte uwagi? Przyjrzyjmy się bliżej kilku najciekawszym propozycjom z różnych gatunków i tematyk.
Gry typu tycoon o tematyce biznesowej
Gry o zarządzaniu restauracją
Prowadzenie restauracji od zera to jeden z najpopularniejszych tematów w grach typu tycoon. W tych symulatorach można wcielić się w rolę szefa kuchni i restauratora, dobierać menu, urządzać wnętrza lokalu, zatrudniać kucharzy i kelnerów. Cele gry to rozwój biznesu, zdobywanie renomy i michelinowskich gwiazdek. Świetnymi przykładami są tu klasyczna seria Restaurant Empire, Cooking Simulator czy bardziej casualowe Cooking Fever.
Gry o prowadzeniu sklepu
Innym popularnym motywem biznesowym w tych grach jest zakładanie i prowadzenie sklepu - z odzieżą, elektroniką, spożywczego lub wielobranżowego. Tu trzeba dobierać asortyment, urządzać wnętrze, zatrudniać sprzedawców, prowadzić marketing. Dobrymi przykładami są Shop Titans, Store Simulator czy najnowsza wersja kultowego RollerCoaster Tycoona - RCT Touch, w której budujemy park rozrywki ze sklepami.
Gry o zakładaniu korporacji
Jeszcze większe możliwości dają gry, w których zakładamy wielką korporację i staramy się o dominację na globalnym rynku. Tu trzeba śledzić trendy, opracowywać nowe produkty, budować fabryki i biura na całym świecie. Doskonałym tego przykładem jest seria Tycoon, szczególnie Tycoon City New York i Transport Tycoon, a także Startup Company.
Gry typu tycoon osadzone w realiach historycznych
Gry o budowie imperiów
Tycoon osadzone w historycznych realiach pozwalają wcielić się w wielkich władców i budowniczych imperiów. Rozgrywka koncentruje się tu na podbojach, dyplomacji i rozwoju gospodarczym królestwa. Przykładami są tu seria Caesar, gdzie budujemy starożytny Rzym, czy też Europa Universalis IV, w której stajemy na czele wybranego państwa europejskiego.
Gry o rozwoju miast w okresie średniowiecza
Innym ciekawym ujęciem historycznym jest budowa i zarządzanie średniowiecznym miastem. Przykładem może być seria The Guild, w której rozwijamy różne średniowieczne metropolie Europy dbając o handel, bezpieczeństwo, rozbudowę. Podobny klimat ma też kultowa Patrician.
Gry o zakładaniu plantacji
Osobną grupę stanowią gry osadzone w realiach kolonialnych XVII i XVIII wieku. W Tropico budujemy Karaiby, w serii Port Royale żeglugę i handel z Hiszpanią. Są też tytuły skupione na rozwoju plantacji bawełny czy tytoniu z niewolniczą siłą roboczą, jak Plantation Empire czy Cotton Empire.
Gry typu tycoon o tematyce rolniczej
Gry o hodowli zwierząt
Spora część tycoonów poświęcona jest rolnictwu, a w tym hodowli zwierząt - krów, owiec, koni, ale też egzotycznych gatunków. Przykładem mogą być Farmerama, Farming Simulator, czy Cat Game -sympatyczna gra o hodowli kotów. Rozgrywka skupia się na rozwoju gospodarstwa, doborze ras zwierząt, dbaniu o ich zdrowie i dobre samopoczucie.
Gry o uprawie warzyw i owoców
Blisko tematyce hodowli zwierząt są gry o prowadzeniu gospodarstwa rolniczego nastawionego na uprawę warzyw, owoców i zbóż. Przykładem seria Farm Frenzy, w której sadzimy różne uprawy, kupujemy maszyny rolnicze i zatrudniamy pracowników. Podobny klimat ma Green Farm czy najnowsze Stardew Valley.
Gry o zakładaniu winnic i browarów
Na styku rolnictwa i biznesu sytuują się tycoony o tematyce alkoholowej - winiarskiej, piwowarskiej i destylarniczej. Przykładami mogą być gry z serii Brewmaster, Winery Tycoon czy piwowarskie Beer Empire.
Gry typu tycoon osadzone w fantastycznych realiach
Gry o zakładaniu magicznych królestw
Część tycoonów osadzona jest w fantastycznych światach fantasy i steampunku. Przykładem gry, w której budujemy magiczne królestwo jest seria Spellforce. Z kolei w Rise of Industry wcielamy się w przemysłowca epoki pary i budujemy fabryki w steampunkowym świecie.
Gry o budowie kosmicznych imperiów
Inną odmianą tycoonów fantasy są strategie ekonomiczne osadzone w kosmosie. Przykładem może być seria Space Colony, w której budujemy stacje kosmiczne i zarządzamy nimi. Podobny klimat ma Cosmoteer czy Galactic Empire 2.
Gry o rozwoju cywilizacji fantasy
Wiele tycoonów łączy elementy fantasy i strategii ekonomicznych pozwalając nam rozwijać fantastyczne cywilizacje. Przykładami mogą być tu Dungeons, Majesty czy Battle Worlds Kronos.
Gry typu tycoon o tematyce miejskiej
Gry o budowie i zarządzaniu miastem
Klasyczny nurt tycoonów to oczywiście gry o budowie i zarządzaniu miastem. Najpopularniejszą serią jest tu Sim City. Innym przykładem świetnej gry miejskiej jest Cities Skylines. Rozgrywka polega tu na strategicznym planowaniu przestrzennym, budowie infrastruktury i zaspokajaniu potrzeb mieszkańców.
Gry o projektowaniu parków rozrywki
Miejski tycoon może też skupić się na węższym aspekcie, jak projektowanie i zarządzanie parkiem rozrywki, na czele z kultowym RollerCoaster Tycoon. Nowszym przykładem jest Parkitect. Budujemy atrakcje, stoiska gastronomiczne dbając o zysk i bezpieczeństwo gości.
Gry o rozbudowie sieci transportowej
W transporcie miejskim osadzona jest seria Transport Tycoon, w której budujemy i zarządzamy sieciami kolejowymi, drogowymi, morskimi i lotniczymi. Podobny charakter mają Open TTD czy Transport Fever 2.
Gry typu tycoon o tematyce przemysłowej
Gry o zakładaniu fabryk i kopalń
Klasyczne gry typu tycoon pozwalają zakładać i rozwijać przedsiębiorstwa przemysłowe - fabryki, kopalnie, elektrownie. Przykładami kultowych tytułów są Industry Giant, Big Pharma czy druk 3D w Production Line.
Gry o wydobyciu surowców naturalnych
Spora grupa tycoonów skupia się na wydobyciu surowców naturalnych - ropy, gazu, metali szlachetnych, węgla czy diamentów. Przykładami są Gold Rush!, Oil Rush, Mining Simulator czy Turmoil o wydobyciu ropy.
Gry o budowie elektrowni i sieci energetycznych
Energetyka jest tematem symulatorów takich jak Power Grid czy Project Highrise, w których budujemy i zarządzamy sieciami przesyłowymi oraz elektrowniami różnego typu - od węglowych po atomowe.
Jak widać, gatunek tycoonów jest niezwykle różnorodny tematycznie. Pozwala realizować marzenia o karierze, podróżach w czasie czy budowaniu imperiów. Dzięki strategicznej, ekonomicznej rozgrywce zapewnia też satysfakcję z dobrze zaplanowanego rozwoju własnego „biznesu”. Nic więc dziwnego, że od lat przyciąga rzesze sympatyków.
Podsumowanie
Gry typu tycoon to niezwykle popularny i różnorodny gatunek, dający graczom dużą swobodę w kreowaniu wirtualnych światów i budowaniu imperiów w rozmaitych realiach - od historycznych po fantastyczne. Niezależnie od tego, czy Twoją pasją jest handel, przemysł, transport, rolnictwo, zarządzanie miastem czy państwem, z pewnością znajdziesz tycoon idealnie trafiający w Twoje zainteresowania. Straconych godzin przy tych strategiczno-ekonomicznych symulatorach można żałować tylko do momentu, gdy wciąga Cię kolejny ambitny projekt rozwoju wirtualnego imperium.