Najlepsze gry typu tycoon - zestawienie

Najlepsze gry typu tycoon - zestawienie
Autor Mikołaj Wróblewski
Mikołaj Wróblewski15.09.2023 | 7 min.

Gry typu tycoon od lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród graczy na całym świecie. Pozwalają one wcielić się w rolę menedżera, właściciela firmy, burmistrza czy nawet władcy imperium i zbudować prosperujące przedsiębiorstwo lub państwo od podstaw. Możliwości jest naprawdę sporo - w tych strategicznych symulatorach można zająć się handlem, rolnictwem, przemysłem, budową miast i wieloma innymi dziedzinami. Jakie gry typu tycoon są warte uwagi? Przyjrzyjmy się bliżej kilku najciekawszym propozycjom z różnych gatunków i tematyk.

Gry typu tycoon o tematyce biznesowej

Gry o zarządzaniu restauracją

Prowadzenie restauracji od zera to jeden z najpopularniejszych tematów w grach typu tycoon. W tych symulatorach można wcielić się w rolę szefa kuchni i restauratora, dobierać menu, urządzać wnętrza lokalu, zatrudniać kucharzy i kelnerów. Cele gry to rozwój biznesu, zdobywanie renomy i michelinowskich gwiazdek. Świetnymi przykładami są tu klasyczna seria Restaurant Empire, Cooking Simulator czy bardziej casualowe Cooking Fever.

Gry o prowadzeniu sklepu

Innym popularnym motywem biznesowym w tych grach jest zakładanie i prowadzenie sklepu - z odzieżą, elektroniką, spożywczego lub wielobranżowego. Tu trzeba dobierać asortyment, urządzać wnętrze, zatrudniać sprzedawców, prowadzić marketing. Dobrymi przykładami są Shop Titans, Store Simulator czy najnowsza wersja kultowego RollerCoaster Tycoona - RCT Touch, w której budujemy park rozrywki ze sklepami.

Gry o zakładaniu korporacji

Jeszcze większe możliwości dają gry, w których zakładamy wielką korporację i staramy się o dominację na globalnym rynku. Tu trzeba śledzić trendy, opracowywać nowe produkty, budować fabryki i biura na całym świecie. Doskonałym tego przykładem jest seria Tycoon, szczególnie Tycoon City New York i Transport Tycoon, a także Startup Company.

Gry typu tycoon osadzone w realiach historycznych

Gry o budowie imperiów

Tycoon osadzone w historycznych realiach pozwalają wcielić się w wielkich władców i budowniczych imperiów. Rozgrywka koncentruje się tu na podbojach, dyplomacji i rozwoju gospodarczym królestwa. Przykładami są tu seria Caesar, gdzie budujemy starożytny Rzym, czy też Europa Universalis IV, w której stajemy na czele wybranego państwa europejskiego.

Gry o rozwoju miast w okresie średniowiecza

Innym ciekawym ujęciem historycznym jest budowa i zarządzanie średniowiecznym miastem. Przykładem może być seria The Guild, w której rozwijamy różne średniowieczne metropolie Europy dbając o handel, bezpieczeństwo, rozbudowę. Podobny klimat ma też kultowa Patrician.

Gry o zakładaniu plantacji

Osobną grupę stanowią gry osadzone w realiach kolonialnych XVII i XVIII wieku. W Tropico budujemy Karaiby, w serii Port Royale żeglugę i handel z Hiszpanią. Są też tytuły skupione na rozwoju plantacji bawełny czy tytoniu z niewolniczą siłą roboczą, jak Plantation Empire czy Cotton Empire.

Gry typu tycoon o tematyce rolniczej

Gry o hodowli zwierząt

Spora część tycoonów poświęcona jest rolnictwu, a w tym hodowli zwierząt - krów, owiec, koni, ale też egzotycznych gatunków. Przykładem mogą być Farmerama, Farming Simulator, czy Cat Game -sympatyczna gra o hodowli kotów. Rozgrywka skupia się na rozwoju gospodarstwa, doborze ras zwierząt, dbaniu o ich zdrowie i dobre samopoczucie.

Gry o uprawie warzyw i owoców

Blisko tematyce hodowli zwierząt są gry o prowadzeniu gospodarstwa rolniczego nastawionego na uprawę warzyw, owoców i zbóż. Przykładem seria Farm Frenzy, w której sadzimy różne uprawy, kupujemy maszyny rolnicze i zatrudniamy pracowników. Podobny klimat ma Green Farm czy najnowsze Stardew Valley.

Gry o zakładaniu winnic i browarów

Na styku rolnictwa i biznesu sytuują się tycoony o tematyce alkoholowej - winiarskiej, piwowarskiej i destylarniczej. Przykładami mogą być gry z serii Brewmaster, Winery Tycoon czy piwowarskie Beer Empire.

Gry typu tycoon osadzone w fantastycznych realiach

Najlepsze gry typu tycoon - zestawienie

Gry o zakładaniu magicznych królestw

Część tycoonów osadzona jest w fantastycznych światach fantasy i steampunku. Przykładem gry, w której budujemy magiczne królestwo jest seria Spellforce. Z kolei w Rise of Industry wcielamy się w przemysłowca epoki pary i budujemy fabryki w steampunkowym świecie.

Gry o budowie kosmicznych imperiów

Inną odmianą tycoonów fantasy są strategie ekonomiczne osadzone w kosmosie. Przykładem może być seria Space Colony, w której budujemy stacje kosmiczne i zarządzamy nimi. Podobny klimat ma Cosmoteer czy Galactic Empire 2.

Gry o rozwoju cywilizacji fantasy

Wiele tycoonów łączy elementy fantasy i strategii ekonomicznych pozwalając nam rozwijać fantastyczne cywilizacje. Przykładami mogą być tu Dungeons, Majesty czy Battle Worlds Kronos.

Gry typu tycoon o tematyce miejskiej

Gry o budowie i zarządzaniu miastem

Klasyczny nurt tycoonów to oczywiście gry o budowie i zarządzaniu miastem. Najpopularniejszą serią jest tu Sim City. Innym przykładem świetnej gry miejskiej jest Cities Skylines. Rozgrywka polega tu na strategicznym planowaniu przestrzennym, budowie infrastruktury i zaspokajaniu potrzeb mieszkańców.

Gry o projektowaniu parków rozrywki

Miejski tycoon może też skupić się na węższym aspekcie, jak projektowanie i zarządzanie parkiem rozrywki, na czele z kultowym RollerCoaster Tycoon. Nowszym przykładem jest Parkitect. Budujemy atrakcje, stoiska gastronomiczne dbając o zysk i bezpieczeństwo gości.

Gry o rozbudowie sieci transportowej

W transporcie miejskim osadzona jest seria Transport Tycoon, w której budujemy i zarządzamy sieciami kolejowymi, drogowymi, morskimi i lotniczymi. Podobny charakter mają Open TTD czy Transport Fever 2.

Gry typu tycoon o tematyce przemysłowej

Gry o zakładaniu fabryk i kopalń

Klasyczne gry typu tycoon pozwalają zakładać i rozwijać przedsiębiorstwa przemysłowe - fabryki, kopalnie, elektrownie. Przykładami kultowych tytułów są Industry Giant, Big Pharma czy druk 3D w Production Line.

Gry o wydobyciu surowców naturalnych

Spora grupa tycoonów skupia się na wydobyciu surowców naturalnych - ropy, gazu, metali szlachetnych, węgla czy diamentów. Przykładami są Gold Rush!, Oil Rush, Mining Simulator czy Turmoil o wydobyciu ropy.

Gry o budowie elektrowni i sieci energetycznych

Energetyka jest tematem symulatorów takich jak Power Grid czy Project Highrise, w których budujemy i zarządzamy sieciami przesyłowymi oraz elektrowniami różnego typu - od węglowych po atomowe.

Jak widać, gatunek tycoonów jest niezwykle różnorodny tematycznie. Pozwala realizować marzenia o karierze, podróżach w czasie czy budowaniu imperiów. Dzięki strategicznej, ekonomicznej rozgrywce zapewnia też satysfakcję z dobrze zaplanowanego rozwoju własnego „biznesu”. Nic więc dziwnego, że od lat przyciąga rzesze sympatyków.

Podsumowanie

Gry typu tycoon to niezwykle popularny i różnorodny gatunek, dający graczom dużą swobodę w kreowaniu wirtualnych światów i budowaniu imperiów w rozmaitych realiach - od historycznych po fantastyczne. Niezależnie od tego, czy Twoją pasją jest handel, przemysł, transport, rolnictwo, zarządzanie miastem czy państwem, z pewnością znajdziesz tycoon idealnie trafiający w Twoje zainteresowania. Straconych godzin przy tych strategiczno-ekonomicznych symulatorach można żałować tylko do momentu, gdy wciąga Cię kolejny ambitny projekt rozwoju wirtualnego imperium.

Najczęściej zadawane pytania

W tych grach przydaje się strategiczne i analityczne myślenie, umiejętność planowania długofalowego rozwoju, zdolności menedżerskie i ekonomiczne - optymalizacja zysków i kosztów, umiejętność podejmowania trafnych decyzji biznesowych.

To zależy od konkretnej gry, ale zazwyczaj są to tytuły na dziesiątki godzin. Budowa imperium wymaga cierpliwości i zaangażowania w długofalowy rozwój.

Najnowsze tycoony wymagają dobrego komputera, ale na starszych jednostkach można odpalić tytuły sprzed kilku lat. Warto sprawdzić wymagania konkretnej gry przed zakupem.

W większości tycoonów rozgrywka jest otwarta i nieograniczona czasowo. Możemy budować imperium bez końca lub wyznaczać własne cele.

Tycoony skupiają się przede wszystkim na rozgrywce ekonomiczno-strategicznej. Niektóre mają fabułę kampanii, ale ogólnie rzecz biorąc, fabuła schodzi tu na dalszy plan.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Najlepsze gry strategiczne typu defence - zestawienie
  2. Jak udostępnić grę na Steam? Poradnik 2023
  3. Najlepsze gry wirtualnej rzeczywistości
  4. Najlepsze gry VR - przegląd
  5. Gothic 2: Noc Kruka - kody i cheaty do gry | 2021
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Mikołaj Wróblewski
Mikołaj Wróblewski

Jestem Mikołaj i pasja do gier towarzyszy mi od dzieciństwa. Na tej stronie znajdziecie recenzje gier na różne platformy, od klasycznych tytułów na konsolach PlayStation 3 i PlayStation 4, po najnowsze produkcje na Xbox i wiele innych. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły