Gry RPG od lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród graczy. Pozwalają wcielić się w bohatera epickich przygód, zanurzyć w fantastycznych światach i przeżyć wciągającą historię. Miniony 2019 rok przyniósł wiele świetnych tytułów z tego gatunku, zarówno od dużych studiów, jak i niezależnych deweloperów. Jakie gry RPG warto polecić fanom tego typu rozgrywki?
Fabuła i mechanika najlepszych gier RPG
Interesujące historie i ciekawe postacie
Kluczowym elementem dobrej gry RPG jest przede wszystkim fabuła. Powinna ona angażować gracza i sprawiać, że będzie chciał poznać dalsze losy bohaterów. Wśród najlepszych gier RPG 2019 roku zdecydowanie wyróżnia się w tym aspekcie Disco Elysium od niezależnego studia ZA/UM. Gracz wciela się w detektywa z zanikiem pamięci, który stara się rozwiązać zagadkę tajemniczego morderstwa. Świetnie napisany scenariusz, odważna narracja i wyraziste postacie sprawiają, że historia wciąga od pierwszych minut.
Równie mocną fabułę znajdziemy w GreedFall od Spiders. Akcja osadzona jest w XVII-wiecznym, fantastycznym świecie z inspiracją epoki kolonialnej. Gracz wciela się w poszukiwacza nowych lądów i skarbów. Podczas zwiedzania ogromnej wyspy styka się z tajemniczym zarazą, magią i niebezpiecznymi bestiami. Mnogość frakcji, rozbudowane dialogi i możliwość wyboru własnej ścieżki fabularnej sprawiają, że GreedFall to jedna z ciekawszych gier RPG ostatnich lat.
Innowacyjne systemy walki i rozwoju postaci
Oprócz fabuły liczy się również grywalność. Najlepsze gry RPG 2019 roku wprowadziły sporo świeżości do rozwoju bohatera i mechanik walki. The Outer Worlds od Obsidian Entertainment daje ogromne możliwości kreacji postaci, od atrybutów po wygląd i umiejętności. System walki oparty jest na celowaniu z perspektywy pierwszej osoby, ale elementy RPG takie jak checkpointy czy bogaty ekwipunek dodają głębi.
Jeśli chodzi o rozwój postaci, wzór do naśladowania stanowi Divinity: Original Sin 2 od Larian Studios. Mnogość klas, umiejętności, cech i elastyczny system walki turowej sprawiają, że można stworzyć naprawdę unikalnego bohatera. Do tego dochodzi jeszcze kooperacja, pozwalająca łączyć siły z innymi graczami i tworzyć drużynę wymarzonych specjalistów.
Wciągające questy i możliwość wpływania na fabułę
Istotnym elementem gier RPG są zadania poboczne i możliwość wyboru w dialogach. Świetnym tego przykładem jest Kingdom Come: Deliverance od Warhorse Studios. Gracz jako syn kowala trafia do realistycznie odwzorowanych Czech z XV wieku. Mnogość aktywności, od polowań po wyścigi konne i możliwość decydowania o losach rozmówców sprawiają, że to jedno z najbardziej angażujących RPG ostatnich lat.
Podobnie swobodę działania daje Baldur's Gate 3 od Larian Studios, osadzone w klasycznym świecie Dungeons & Dragons. Rozbudowany system dialogowy pozwala na daleko idące konsekwencje wyborów, a zadania poboczne nagradzają eksplorację świata przedstawionego. To sprawia, że każda rozgrywka może potoczyć się inaczej.
Oprawa audiowizualna topowych RPGów
Imponująca grafika i efekty specjalne
Wiele gier RPG może pochwalić się naprawdę imponującą oprawą graficzną. Liderami są tutaj wysokobudżetowe produkcje studiów takich jak CD Projekt Red czy BioWare. Cyberpunk 2077 zachwyca futurystyczną metropolią pełną detali i efektów pogodowych, a Star Wars Jedi: Fallen Order detalami plansz filmowego uniwersum Gwiezdnych Wojen.
Ale również mniejsze studia potrafią zaskoczyć. Świetną grafikę ma na przykład GreedFall, a wysoki poziom szczegółowości świata przedstawionego cechuje też Pillars of Eternity II: Deadfire. Doskonałe odwzorowanie realiów historycznych z kolei znajdziemy w Kingdom Come: Deliverance.
Klimatyczna muzyka i dźwięki
Nie da się ukryć, że muzyka potrafi mocno wpłynąć na klimat gry. Wśród najlepszych ścieżek dźwiękowych z RPG 2019 roku można wymienić mroczne, industrialne brzmienia w Frostpunku od 11 bit studios. Kojące ballady w The Bard’s Tale IV: Barrows Deep świetnie oddają klimat fantasy. Oryginalną, klejnotem jest zaś soundtrack Disco Elysium, łączący jazz z elektroniką.
Jeśli chodzi o efekty dźwiękowe, to tu palmę pierwszeństwa dzierży Metro Exodus i ogrom pracy włożonej w odgłosy mutantów czy realistyczne dźwięki broni. Ale świetne audio znajdziemy też w horrorze Lovecraft’s Untold Stories oraz klimatycznym Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2.
Dopracowane animacje postaci i przeciwników
Ważnym elementem oprawy audiowizualnej są płynne animacje, zarówno bohaterów jak i potworów. Tu przodują znów największe produkcje pokroju Wiedźmina 3: Dziki Gon od CD Projekt czy gier BioWare – Dragon Age: Inkwizycja oraz Anthem. Ale swój wkład mają też mniejsi deweloperzy. Świetnych animacji nie można odmówić na przykład Elex 2 od Piranha Bytes czy Solasta: Crown of the Magister od Tactical Adventures.
Rozgrywka najlepszych gier fabularnych
Duże, otwarte światy do eksploracji
Jednym z trendów w gatunku RPG jest umieszczanie akcji w ogromnych, otwartych światach. Liderami pod tym względem są oczywiście wspomniane już gry studia CD Projekt oraz BioWare. Ale swój udział mają też mniej oczywiste tytuły. Przykładowo, Outward od Nine Dots Studio oferuje olbrzymią mapę do zwiedzania w trybie kooperacji. Z kolei Kingdom Come: Deliverance zachwyca odwzorowaniem realnych krajobrazów i miast średniowiecznych Czech.
Nawet mniejsze studia potrafią zaskoczyć. Piranha Bytes udowodniło to ponownie w Elex 2, dając graczom do dyspozycji rozległe obszary magrastu do zbadania. Podobnie rzecz ma się w przypadku GreedFall i jego mistycznej wyspy Teer Fradee pełnej tajemnic.
Różnorodność broni, zbroi i umiejętności
Kolejnym ważnym filarem gier RPG jest bogactwo wyposażenia i możliwości rozwoju bohatera. Tu przemyka się znów Cyberpunk 2077 ze swoim zaawansowanym systemem ulepszania ciała za pomocą cyberimplantów. Ale świetny wybór dają też gry z bardziej tradycyjnymi fantasy, jak Pillars of Eternity czy Pathfinder: Kingmaker.
Nie można też zapomnieć o grach w uniwersum Warhammera, które od lat słynie z ogromnej różnorodności ras, klas i wyposażenia. Doskonałym tego przykładem jest Warhammer: Chaosbane, gdzie wybór broni i zbroi naprawdę robi wrażenie.
Możliwość rozwoju postaci i craftingu
O przyjemności z gry RPG decydują również możliwości rozwoju bohatera i zdobywania nowych umiejętności. Tu znów na pierwszy plan wysuwa się Divinity: Original Sin 2, dające praktycznie nieograniczone opcje. Ale świetnie wypada też wspomniane Pathfinder: Kingmaker ze swoim rozbudowanym systemem klas i zaklęć.
Dodatkową zabawę zapewnia rzemiosło, czyli crafting. Po mistrzowsku wykorzystuje to na przykład Dragon Quest Builders 2 od Square Enix. Tworzenie broni, zbroi i przedmiotów daje spore możliwości personalizacji wyposażenia.
Najciekawsze uniwersa RPG wydanych w zeszłym roku

Klimatyczne fantasy, SF i postapokalipsa
Klasyka gatunku RPG, czyli fantasy, nadal się broni. Świetnym tego przykładem jest wciągający świat Pillars of Eternity czy mroczna stylistyka Diablo IV. Ale coraz więcej gier sięga po inne konwencje, jak science fiction czy postapokalipsa. W tych klimatach utrzymane są chociażby The Outer Worlds oraz Journey to the Savage Planet.
Ciekawą odmianą fantasy są gry z unikalną, oryginalną stylistyką. Doskonałym przykładem jest tu weird west Mortal Shell od Cold Symmetry. Mroczna fantasy połączona z dzikim zachodem to coś, czego jeszcze w grach nie było.
Historyczne i mityczne realia
Sporą popularność zdobywają ostatnio gry RPG osadzone w realiach historycznych lub inspirowane mitologią. Króluje tu oczywiście wspomniane już kilkukrotnie Kingdom Come: Deliverance, wiernie oddające klimat średniowiecza. Ale mamy też takie perełki jak psychodeliczna Ancestors: The Humankind Odyssey osadzona 10 milionów lat temu w afrykańskiej dżungli.
Jeśli chodzi o mitologię, to ciekawą próbę stanowi tu Beyond Medusa’s Gate od Tiny Roar. Gracz wciela się w herosa starożytnej Grecji, który stawia czoła bestiom znanym z mitów. Równie intrygującym pomysłem jest Raji: An Ancient Epic od Nodding Heads Games oparte na mitologii indyjskiej.
Oryginalne, autorskie światy
Choć gry osadzone w znanych uniwersach mają rzesze fanów, to coraz więcej deweloperów decyduje się tworzyć własne, unikalne światy. I bardzo dobrze, bo tak powstają perełki pokroju Frostpunka od 11 bit studios. Tu ludzkość przetrwała zagładę chowając się w parowych miastach na zamarzniętej Ziemi. Równie oryginalny jest świat The Surge 2 od Deck13, przedstawiający upadającą megakorporację w pochłoniętym przez dżunglę mieście.
Z kolei Generation Zero od Avalanche Studios to szwedzka prowincja lat 80. opanowana przez zabójcze maszyny. Tego pomysłu też jeszcze w grach nie było. Pokazuje to, że nawet mniejsi deweloperzy potrafią błysnąć wyjątkowymi uniwersami.
Najlepsze gry RPG na poszczególne platformy
Pecety - Baldur's Gate 3, Disco Elysium
Jeśli mówimy o komputerach osobistych
Podsumowanie
Podsumowując, miniony rok dostarczył graczom wielu świetnych gier RPG na różne platformy. Prym wiodą tu oczywiście wysokobudżetowe produkcje na konsole i PC, które zachwycają rozmachem i jakością wykonania. Ale dały o sobie znać również mniejsze studia, serwując klimatyczne i wciągające historię osadzone często w oryginalnych światach. Trendy wskazują, że gatunek RPG nadal prężnie się rozwija i z pewnością w nadchodzących latach dostarczy fanom wielu kolejnych godzin świetnej zabawy.