Bez względu na to, czy kupiłeś nowy czy używany laptop, prędzej czy później będziesz musiał znaleźć jego dokładny model i specyfikacje sprzętowe z tego czy innego powodu. Rozwiązywanie problemów lub chęć sprawdzenia specyfikacji sprzętu przed złożeniem zamówienia w przedsprzedaży. A może chcesz polecić swoje urządzenie znajomemu, ale zapomniałeś jaki model laptopa posiadasz.
Bez względu na powód, dowiedz się jaki masz laptop jest łatwiejsze niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. W większości przypadków wystarczy odwrócić urządzenie na dole. A może naciśnij kilka klawiszy po włączeniu urządzenia. Co najwyżej musisz wpisać kilka słów w pasku wyszukiwania systemu Windows.
Jeśli potrzebujesz dodatkowego monitora, ale wszystko, co masz, to notebook, przeczytaj nasz przewodnik dotyczący używania laptopa jako monitora. Jeśli procesor laptopa staje się zbyt gorący, zapoznaj się z naszym przewodnikiem, jak zmniejszyć temperaturę procesora w laptopie. Jeśli nie wiesz, czy temperatura procesora jest zbyt wysoka, czy nie, nasz przewodnik dotyczący bezpiecznego zakresu temperatur procesora powinien pomóc.
Znajdź model lub numer modelu laptopa na spodzie laptopa
Ta metoda jest najszybszym i najprostszym sposobem sprawdzenia, jaki masz laptop. Wystarczy odwrócić urządzenie na dolną stronę i poszukać naklejki lub bezpośredniego nadruku na korpusie urządzenia.
Powinny one zawierać informacje o dokładnym modelu laptopa lub przynajmniej numer modelu, który możesz następnie wyszukać w Google, aby uzyskać szczegółowe informacje. Różni producenci mają własny sposób umieszczania informacji na liście.
Na przykład urządzenia ASUS mają numer modelu podany pod etykietą „model” na dole. Wygoogluj numer modelu i powinieneś znaleźć model swojego laptopa. Numer modelu Asus Zenbook 14, znajdujący się na spodzie, to „UX425J”.
Laptopy MSI mają nazwę modelu wymienioną pod etykietą „SKU” na spodzie. Aby uzyskać szczegółowe specyfikacje, wyszukaj w Google elementy wymienione pod „Nr modelu”. etykietka. Urządzenia Lenovo mają pełną nazwę modelu wymienioną na dole. Możesz przeczytać coś takiego jak Legion 5 15ACH6 lub IdeaPad Gaming 3 15IHU6.
Na urządzeniach HP wymieniony jest model laptopa wraz z numerem modelu po prawej stronie. Coś jak HP Pavilion Aero Laptop, a następnie etykieta modelu, a następnie 13-be008nq. Notebooki Gigabyte mają nazwę modelu wymienioną na tej samej naklejce, która zawiera kod kreskowy.
Ta metoda jest szybka i łatwa, ale w niektórych przypadkach, takich jak laptopy ASUS, potrzebujesz drugiego urządzenia z dostępem do Internetu, aby dowiedzieć się, jaki masz model laptopa. Dopóki urządzenie działa, dokładny model komputera bez dostępu do Internetu można znaleźć w systemie BIOS urządzenia. Nie musisz nawet mieć zainstalowanego systemu operacyjnego dla tej metody.
Jak znaleźć model laptopa w BIOS-ie?
Tak długo, jak działa, każdy laptop ma działający BIOS. Aby wejść do BIOS-u, zwykle musisz nacisnąć klawisz Del lub F12, gdy tylko komputer się włączy. Po wejściu do środka w ciągu kilku sekund możesz znaleźć swój laptop. Poniżej wymieniliśmy klucze BIOS i gdzie można znaleźć te informacje dla różnych marek laptopów:
Acer
- Aby uzyskać dostęp do ustawień BIOS w laptopach Acer, naciśnij F2 lub Delete.
- Aby znaleźć model swojego laptopa, poszukaj etykiety „Nazwa produktu” w zakładce „Informacje” w systemie BIOS.
Alienware
- Właściciele laptopów Alienware powinni nacisnąć klawisz F2 po włączeniu komputera.
- Nazwa modelu znajduje się pod etykietą „BIOS Setup” w prawym górnym rogu ekranu.
ASUS
- Laptopy ASUS powinny zostać wyłączone przed próbą uzyskania dostępu do BIOS-u. Gdy urządzenie jest wyłączone, naciśnij i przytrzymaj klawisz F2, a następnie naciśnij przycisk zasilania. Przytrzymaj klawisz F2, aż pojawi się menu konfiguracji BIOS.
- Po uzyskaniu dostępu do menu konfiguracji systemu BIOS naciśnij klawisz F7, aby przejść do trybu zaawansowanego.
- Następnie kliknij „Zaawansowane” u góry ekranu między zakładkami „Główne” i „Rozruch”.
- W menu zaawansowanym wybierz opcję „ASUS EZ Flash 3 Utility”. W środku poszukaj etykiety „Model”.
Dell
- Aby uzyskać dostęp do systemu BIOS na urządzeniach firmy Dell, naciśnij klawisz F2 po włączeniu urządzenia.
- Po wejściu do środka twój model laptopa powinien być wymieniony pod tagiem „Nazwa produktu” na głównym ekranie BIOS.
Gigabajt
- Kluczem BIOS w notebookach Gigabyte jest Del.
- Po uzyskaniu dostępu do BIOS-u możesz zobaczyć, jaki laptop masz na głównej karcie BIOS pod tagiem „Nazwa projektu”.
HP
- Do systemu BIOS na urządzeniach HP można wejść, naciskając klawisz Esc zaraz po włączeniu komputera.
- Po wyświetleniu menu startowego naciśnij klawisz F10, aby uzyskać dostęp do narzędzia konfiguracji systemu BIOS.
- Po uzyskaniu dostępu do narzędzia konfiguracji systemu BIOS możesz znaleźć model swojego laptopa pod etykietą „Nazwa produktu”.
Lenovo
- Jeśli posiadasz notebook Lenovo, włącz urządzenie i kilkakrotnie naciśnij Fn + F2 lub po prostu F2, w zależności od posiadanego urządzenia.
- Po wejściu do konfiguracji BIOS kliknij niebieski przycisk „Więcej ustawień” znajdujący się w lewej dolnej części ekranu.
- Następnie poszukaj zakładki „Informacje”.
- Tam możesz znaleźć swój model laptopa pod tagiem „Nazwa produktu”.
MSI
- W przypadku laptopów MSI kluczem BIOS jest Del.
- Po wejściu do konfiguracji systemu BIOS poszukaj karty „Nazwa marketingowa” w głównym menu systemu BIOS.
Razer
- Jeśli chodzi o notebooki Razer, naciśnij kilkakrotnie klawisz F1 lub Del, gdy urządzenie się włączy, a na ekranie pojawi się logo Razer.
- Po wejściu do BIOS-u możesz znaleźć posiadany laptop w głównym menu BIOS pod etykietą „Nazwa produktu”.
Inne sposoby na znalezienie rodzaju posiadanego laptopa i jego specyfikacji sprzętowej
Istnieje więcej sposobów, aby dowiedzieć się, jaki masz laptop i jego specyfikacje sprzętowe.
Możesz przeczytać nasz przewodnik, jak sprawdzić specyfikacje komputera, aby przeczytać o tych metodach.
Jeśli zdecydujesz się zastosować metodę Informacje o systemie, poszukaj etykiet „Model systemu” i „SKU systemu” na ekranie Informacje o systemie.
Typ aplikacji Centrum sterowania
Inną metodą sprawdzenia modelu laptopa, który jest unikalny dla notebooków, jest aplikacja centrum sterowania, którą można znaleźć w większości laptopów. Każdy producent ma własną aplikację do dostosowywania mocy i innych ustawień, a także do uzyskiwania dostępu do unikalnych funkcji.
Na urządzeniach ASUS aplikacja nazywa się Mój ASUS; w notebookach HP aplikacja nazywa się Centrum dowodzenia HPitp. Aplikacja sterująca zwykle zawiera nazwę producenta połączoną z poleceniem, kontrolą, centrum, menu itp.
Po zlokalizowaniu aplikacji centrum sterowania na laptopie model urządzenia powinien znajdować się na liście „System”, „Informacje o systemie”, „Informacje” lub podobnie nazwanej karcie.
Wniosek
Jak widać, w ciągu kilku sekund możesz dowiedzieć się, jaki masz laptop. Co więcej, w większości przypadków nie potrzebujesz nawet połączenia internetowego ani systemu operacyjnego.
Najdziwniejszym tutaj jest ASUS. Firma postanowiła nie udostępniać pełnej nazwy modelu nigdzie w BIOS-ie ani na korpusie urządzenia. Jeśli posiadasz laptopa ASUS, prawdopodobnie będziesz musiał być online, aby dokładnie znaleźć model swojego laptopa.
Zanim zakończymy ten przewodnik, ostatnia rada. Jeśli urządzenie nie może się włączyć i nie ma żadnej naklejki ani nadruku na ciele, prawdopodobnie możesz znaleźć nazwę jego modelu, otwierając dolny panel. Większość urządzeń wymaga jedynie odkręcenia kilku śrub, a następnie prostego podniesienia dolnej części korpusu.
Jeśli nie czujesz się z tym komfortowo, zanieś urządzenie do centrum naprawczego. Niektóre urządzenia, zwłaszcza ultracienkie laptopy, mają dość złożoną procedurę otwierania dolnego panelu, która może prowadzić do uszkodzenia urządzenia, jeśli zostanie wykonana przez niedoświadczoną osobę.
Z drugiej strony procedura otwierania panelu dolnego powinna być spacerem po parku, nawet dla stosunkowo niedoświadczonych techników naprawczych. Każdy na wpół przyzwoity warsztat powinien być w stanie otworzyć laptopa bez jego uszkodzenia.
Jeśli jednak Twój laptop jest martwy i nadal objęty gwarancją, zalecamy wysłanie urządzenia do oficjalnego centrum naprawczego. Nie próbuj samodzielnie go otwierać.