Hity 2014 roku na PC - jakie gry warto znać?

Hity 2014 roku na PC - jakie gry warto znać?
Autor Mikołaj Wróblewski
Mikołaj Wróblewski28.08.2023 | 7 min.

Rok 2014 obfitował w wiele świetnych premier gier komputerowych, które na długo zapisały się w pamięci graczy. Tytuły wydane w tym roku reprezentowały szerokie spektrum gatunków - od mocnych, kinowych strzelanin po niezależne produkcje z ambitną fabułą. W niniejszym artykule przyjrzymy się najciekawszym i najlepiej ocenianym graom z 2014 roku, które zdecydowanie warto znać.

Analizując wspomniany okres nie sposób pominąć gatunku gier akcji. Pod tym pojęciem kryje się wiele produkcji o zróżnicowanej rozgrywce. Do najchętniej kupowanych i najwyżej ocenianych tytułów akcji 2014 roku można zaliczyć przede wszystkim gry z otwartym światem. Ich głównym atutem jest ogromna swoboda eksploracji, możliwość wykonywania misji w dowolnej kolejności i brak sztywnych ram fabularnych. W tej grupie wyróżniają się m.in. świetnie przyjęte Watch Dogs od Ubisoftu, czy wciągające Shadow of Mordor osadzone w fantastycznym uniwersum Władcy Pierścieni. Dużą popularnością cieszyły się również dynamiczne strzelanki oraz gry akcji i przygodowe zawierające zaawansowane elementy zręcznościowe. Chwalonym przykładem jest tutaj Wolfenstein: The New Order łączący walkę z nazistami z alternatywną historią. Do interesujących produkcji z akcją należy zaliczyć również gry przygodowe ubogacone o elementy zręcznościowe i walki. Doskonałym tego przykładem jest wciągające Alien: Isolation, gdzie musimy przetrwać na statku kosmicznym opanowanym przez ksenomorfa.

Najlepsze gry akcji z 2014 roku

Tytuły z otwartym światem

Strzelanki i gry zręcznościowe

Gry przygodowe z elementami akcji

Najciekawsze gry RPG wydane w 2014 roku

Kolejną niezwykle popularną grupą gatunkową w 2014 roku były gry fabularne RPG. Wyróżniały się one przede wszystkim skupieniem na rozbudowanej historii, rozwoju postaci i podejmowaniu istotnych wyborów fabularnych. Duże zainteresowanie wzbudziły tu gry RPG osadzone w realiach fantasy, gdzie gracze mogli poczuć się jak prawdziwi magowie i wojownicy. Głośnym przykładem było tu Dragon Age: Inkwizycja, w którym tworzymy własną drużynę i walczymy z siłami demonów. Sporym powodzeniem cieszyły się również tytuły łączące elementy RPG z dynamiczną akcją. Taki zabieg pozwalał na jeszcze większe wczucie się w bohatera i bardziej emocjonującą rozgrywkę. Dobrym tego przykładem jest świetnie przyjęty Shadow of Mordor. Dużą grupę stanowiły także gry RPG nastawione na zabawę online i współpracę wielu graczy. Tu na uwagę zasługuje choćby udany remaster kultowego Diablo II.

Gry fabularne osadzone w realiach fantasy

Produkty łączące mechaniki RPG i akcji

Tytuły nastawione na rozgrywkę wieloosobową

Strategie i symulatory warte uwagi

Rok 2014 był także udany dla fanów strategii i symulatorów. Ogromną popularnością cieszyły się przede wszystkim gry ekonomiczne i menedżerskie. Pozwalały one na zarządzanie własnym biznesem, budowanie imperium finansowego i podejmowanie kluczowych decyzji. Świetnym tego przykładem jest symulator RollerCoaster Tycoon 4 pozwalający na projektowanie własnych parków rozrywki. Spore zainteresowanie wzbudziły również strategie czasu rzeczywistego, w których liczy się umiejętne kierowanie armią i minimalizowanie strat. Dobrze przyjęto remake klasyka Age of Mythology, a także nowe uniwersa Anno 2070. Osobną kategorię stanowiły symulatory państw i gry o tematyce politycznej. Pozwalały one poczuć się jak prawdziwy przywódca narodu podejmujący najważniejsze decyzje. Ciekawym tytułem był tu Geo-Political Simulator ubogacony o realistyczne dane demograficzne i gospodarcze.

Gry ekonomiczne i menedżerskie

Strategie czasu rzeczywistego (RTS)

Symulatory zarządzania państwem

Dobre gry sportowe z 2014 roku

Hity 2014 roku na PC - jakie gry warto znać?

W omawianym okresie pojawiło się również sporo udanych gier sportowych. Duże grono zwolenników zgromadziły przede wszystkim symulatory sportów drużynowych, które pozwalały na realistyczne odwzorowanie rozgrywki. Doskonałym tego przykładem była gra FIFA 15 z licencjonowanymi drużynami i piłkarzami. Równie emocjonujące były wyścigowe gry samochodowe ze znanymi tytułami jak Forza Horizon 2, czy Project CARS. Osobną kategorię stanowiły gry sportowe o klimacie biograficznym, gdzie wcielamy się w konkretną gwiazdę dyscypliny. Udanym tytułem było NBA 2K15 pozwalające sterować najlepszymi koszykarzami świata z ich oryginalnymi statystykami.

Symulatory sportów drużynowych

Wyścigowe gry samochodowe

Biograficzne gry sportowe

Najlepsze gry niezależne 2014 roku

Nie sposób pominąć także ciekawych gier niezależnych, które charakteryzowały się niewielkim budżetem, lecz wyróżniały ambitną fabułą i pomysłową rozgrywką. Do tej kategorii możemy zaliczyć m.in. gry 2D o retro stylistyce i niskich wymaganiach sprzętowych. Doskonałym tego przykładem było Inside - minimalistyczna platformówka z mroczną oprawą wizualną. Duże uznanie zdobyły także produkcje skupiające się na warstwie narracyjnej. W tej grupie wyróżniało się This War of Mine ukazujące dramat wojny z perspektywy cywili. Osobną kategorię stanowiły gry eksperymentalne wymykające się klasycznym gatunkom. Przykładem może być tu oryginalne Jazzpunk łączące przygodówkę z elementami komediowymi.

Tytuły 2D o niskim budżecie

Ambitne gry narracyjne

Eksperymentalne pozycje gatunkowe

Remastery i remake'i klasyków

Ostatnią kategorię stanowiły odświeżone wersje gier, które już wcześniej zdobyły status kultowych. W 2014 roku pojawiło się sporo remasterów hitów z lat 90. i 2000., które zachwyciły starą gwardię graczy. Przykładem może być tu odnowiony The Last of Us z epicką opowieścią osadzoną w postapokaliptycznym świecie. Duże zainteresowanie wzbudziły również remastery kultowych gier RPG np. Baldur's Gate czy Planescape Torment pozwalające ponownie przeżyć te historie. Nie zabrakło także nowych wersji strategicznych klasyków pokroju Heroes of Might and Magic III HD. Te odświeżone produkcje pozwoliły na powrót do wspaniałych wspomnień z przeszłości w nowej odsłonie.

Odświeżone hity lat 90. i 2000.

Remastery kultowych gier RPG

Nowe wersje gier strategicznych

Podsumowanie

Podsumowując, rok 2014 dostarczył graczom szerokiego wachlarza świetnych premier reprezentujących niemal wszystkie gatunki. Od mocnych strzelanin, przez gry RPG, symulatory, sportowe hity po niezależne perełki. Każdy fan gier znalazł coś dla siebie. Produkcje z 2014 roku cechowała przede wszystkim dbałość o szczegóły, rozbudowane fabuły i angażująca rozgrywka. Wiele z tych tytułów na trwale zapisało się w historii elektronicznej rozrywki i jest wartym poznania klasykiem. Miejmy nadzieję, że kolejne lata również dostarczą tak wielu jakościowych i różnorodnych gier.

Najczęstsze pytania

Jakie gry z 2014 roku są warte uwagi?

Wśród gier z 2014 roku szczególnie warte polecenia są m.in. Shadow of Mordor, Dragon Age: Inkwizycja, This War of Mine, FIFA 15 czy remaster The Last of Us.

Które gatunki dominowały w premierach 2014 roku?

Do najpopularniejszych gatunków wśród gier z 2014 należały gry akcji, RPG, strategie, symulatory oraz sportowe produkcje.

Jakie tytuły zadowoliły fanów gier niezależnych?

Wśród niezależnych hitów 2014 roku znalazły się m.in. Inside, Jazzpunk czy This War of Mine.

Które remastery klasyków były warte uwagi?

Do udanych remasterów klasycznych gier z 2014 roku można zaliczyć m.in. odświeżone The Last of Us, Diablo II oraz Heroes of Might and Magic III HD.

Które gatunki rozczarowały w 2014 roku?

Trudno wskazać jakieś rozczarowania wśród premier 2014 roku. Ogólnie był to bardzo udany rok obfitujący w jakościowe tytuły reprezentujące większość popularnych gatunków.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Najlepsze gry strategiczne typu defence - zestawienie
  2. Jak udostępnić grę na Steam? Poradnik 2023
  3. Najlepsze wyścigówki na PS4 - zestawienie
  4. Najlepsze gry VR - przegląd
  5. Gothic 2: Noc Kruka - kody i cheaty do gry | 2021
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Mikołaj Wróblewski
Mikołaj Wróblewski

Jestem Mikołaj i pasja do gier towarzyszy mi od dzieciństwa. Na tej stronie znajdziecie recenzje gier na różne platformy, od klasycznych tytułów na konsolach PlayStation 3 i PlayStation 4, po najnowsze produkcje na Xbox i wiele innych. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły