Gry strategiczne PC 2023 | Ranking najlepszych strategii na komputer

 Gry strategiczne PC 2023 | Ranking najlepszych strategii na komputer
Autor Alan Jasiński
Alan Jasiński24.10.2023 | 5 min.

Gry strategiczne to jeden z najpopularniejszych gatunków gier komputerowych. Wymagają one od gracza strategicznego myślenia, planowania i podejmowania trafnych decyzji. W 2023 roku na rynku pojawiło się wiele ciekawych tytułów strategicznych, które są warte uwagi fanów tego gatunku. Przygotowaliśmy zestawienie najlepszych gier strategicznych na PC w tym roku.

Jakie gry strategiczne warto ograć w 2023 roku?

Wśród strategicznych gier wartych uwagi w 2023 roku znajdziemy zarówno kontynuacje lub remastery popularnych serii, jak i całkiem nowe marki. Do tych pierwszych możemy zaliczyć takie tytuły jak Total War: Warhammer 3, Age of Empires 4 czy StarCraft 2. Są to kolejne odsłony lub odświeżone wersje kultowych strategii czasu rzeczywistego lub turowych. Wciąż oferują świetną rozgrywkę i mechaniki, które sprawdziły się na przestrzeni lat.

Jeśli chodzi o nowe i obiecujące strategie w tym roku, warto zwrócić uwagę na takie gry jak Victoria 3, Shadow Tactics: Blade of the Shogun czy Terra Invicta. Pierwsza z nich to ekonomiczna strategia osadzona w realiach XIX-wiecznej Europy. Shadow Tactics to z kolei taktyczna gra akcji osadzona w feudalnej Japonii. Terra Invicta przenosi gracza w realia globalnej inwazji obcych.

Strategiczne gry czasu rzeczywistego - polecane tytuły

Wśród strategicznych gier czasu rzeczywistego na PC w 2023 roku na wyróżnienie zasługują przede wszystkim dwie kontynuacje popularnych serii - Age of Empires 4 i Total War: Warhammer 3. Pierwsza z nich to kolejna odsłona kultowej serii strategicznych gier czasu rzeczywistego osadzonych w realiach średniowiecza. Druga kontynuuje świetnie przyjętą trylogię Total War osadzoną w fantastycznym uniwersum Warhammera.

Innymi godnymi polecenia strategiami czasu rzeczywistego są: Frostpunk 2, Stronghold: Warlords oraz Iron Harvest. Frostpunk 2 to kontynuacja świetnie przyjętej strategii osadzonej w mroźnym postapokaliptycznym świecie. Stronghold: Warlords przenosi gracza do feudalnych Chin. Iron Harvest natomiast oferuje realia alternatywnej historii początku XX wieku.


Czytaj więcej: Gry na Origin, które warto mieć w bibliotece

Najlepsze strategie turowe na PC w obecnym roku

Jeśli chodzi o strategie turowe, w 2023 roku zdecydowanie warto zwrócić uwagę na remaster kultowego StarCrafta 2. Oprócz odświeżonej oprawy graficznej, otrzymujemy wszystkie dodatki fabularne w kompletnym wydaniu. To prawdziwa gratka dla fanów science fiction i strategicznej rozgrywki turowej osadzonej w kosmosie.

Innymi świetnymi strategiami turowymi są między innymi: Marvel's Midnight Suns, Songs of Conquest oraz Void Bastards. Pierwsza łączy uniwersum Marvela z taktyczną rozgrywką turową. Songs of Conquest to z kolei hołd dla klasycznych gier strategicznych. Void Bastards natomiast łączy strategię turową z elementami RPG i survivalu.

Gry strategiczne online - które pozycje są warte uwagi?

 Gry strategiczne PC 2023 | Ranking najlepszych strategii na komputer

W kategorii gier strategicznych przeznaczonych głównie do rozgrywki online, warto zwrócić uwagę w 2023 roku na: Crusader Kings 3, Foxhole oraz Teamfight Tactics. Crusader Kings 3 to najnowsza odsłona popularnej strategii, w której wcielamy się w władcę dynastii w średniowiecznej Europie. Foxhole to realistyczna strategia osadzona w realiach fikcyjnej wojny. Teamfight Tactics to z kolei darmowa gra strategiczna od Riot Games, bazująca na uniwersum League of Legends.

Strategie ekonomiczne i symulatory - top wybór na PC

Wśród strategii ekonomicznych i symulatorów na PC w 2023 roku warto wymienić: Victoria 3, Terra Nil oraz Anno 1800. Victoria 3 to najnowsza odsłona kultowej serii gier Paradoxu, w której przejmujemy kontrolę nad państwem w XIX-wiecznej Europie. Terra Nil to z kolei ciekawa strategia, w której celem jest rekultywacja postapokaliptycznej pustyni. Anno 1800 przenosi gracza do epoki industrialnej.

Strategie historyczne - jakie tytuły oferują najwięcej?

W kategorii historycznych gier strategicznych na PC w 2023 roku wyróżniają się: Valiant Hearts 2, Medieval Dynasty oraz Old World. Valiant Hearts 2 to kontynuacja poruszającej gry akcji osadzonej w realiach I wojny światowej. Medieval Dynasty pozwala z kolei na budowę własnego gospodarstwa w średniowieczu. Old World przenosi gracza do starożytnych Chin.

Gry strategiczne science fiction - ciekawe propozycje

Jeśli chodzi o strategie science fiction, to w 2023 roku zdecydowanie warto zwrócić uwagę na: odświeżone StarCraft 2, Terra Invicta oraz Dune: Spice Wars. StarCraft 2 to klasyk gatunku osadzony w fantastycznym uniwersum. Terra Invicta to świetna strategia turowa osadzona w realiach kosmicznej inwazji. Dune: Spice Wars przenosi z kolei do fantastycznego świata Diuny.

Strategie fantasy - polecane gry osadzone w światach fantasy

Wśród strategii osadzonych w fantasy, zdecydowanie wyróżnia się w tym roku Total War: Warhammer 3. To świetne połączenie popularnej serii gier strategicznych czasu rzeczywistego z bogatym uniwersum Warhammer Fantasy. Inne godne polecenia gry to: King Arthur: Knight's Tale oraz Songs of Conquest. Obie łączą rozgrywkę turową z fantasy i oferują ciekawą historię.

Podsumowanie

Podsumowując, 2023 rok obfituje w świetne tytuły strategiczne na PC. Zarówno fani klasyków, jak i szukający nowych doświadczeń znajdą coś dla siebie. Warto zwrócić uwagę zarówno na odświeżone wersje kultowych strategii, jak i obiecujące nowe marki. Rozgrywka może być osadzona zarówno historycznie, jak i w fantastycznych światach. Mamy nadzieję, że nasz ranking najlepszych gier strategicznych 2023 pozwoli Wam wybrać te tytuły, które najbardziej przypadną Wam do gustu.

Najczęstsze pytania

Ciężko wskazać jeden tytuł, który zdecydowanie górowałby nad innymi. Do najlepszych gier strategicznych 2023 można jednak zaliczyć Total War: Warhammer 3, Victoria 3 oraz odświeżone StarCraft 2.

Wśród nowych strategicznych gier wartych uwagi wymienić można Victorię 3, Terra Invicta, Dune: Spice Wars oraz Marvel's Midnight Suns.

Do rozgrywki online najlepiej nadają się StarCraft 2, Crusader Kings 3, Foxhole oraz darmowe Teamfight Tactics.

Dla graczy początkujących polecamy przede wszystkim takie tytuły jak Age of Empires 4, Anno 1800 oraz Total War: Warhammer 3.

Pod względem oprawy wizualnej wyróżniają się Total War: Warhammer 3, Frostpunk 2, Iron Harvest oraz Age of Empires 4.

5 Podobnych Artykułów

  1. Najlepsze gry strategiczne typu defence - zestawienie
  2. Jak udostępnić grę na Steam? Poradnik 2023
  3. Najlepsze gry wirtualnej rzeczywistości
  4. Najlepsze gry VR - przegląd
  5. Sposób na darmowe spolszczenie GTA IV w 2023 roku
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Alan Jasiński
Alan Jasiński

Hej, gracze! Moje korzenie w świecie gier sięgają PS3, gdzie zanurzyłem się w pikselowych historiach. Od tamtej pory przeszedłem przez epokę PS4, PS5, Xboxa i PC. Na blogu podzielę się moją perspektywą na najwyższej klasy tytuły, konsolowe hity i pikselowe arcydzieła. Znajdźmy razem naszą drogę przez labirynt gamingowych możliwości!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły